rnrn

داروهای ممنوعه در مسافرت های خارجی کدام است؟

داروهای ممنوعه در سفرهای خارجی

بیشتر ما وقتی بار سفرمان را می بندیم اولین چیزی که در چمدان قرار می دهیم جعبه قرص هایمان هست و چون قرص ها با تجویز پزشک خریداری شده اند و مصرف آنها ضروری و یکی از الزامات سفر(استعلام ممنوع خروجی و پرداخت عوارض خروج) هست تردیدی برای به همراه داشتن آنها نداریم اما یکی از نکاتی که باید قبل از سفر حتما به آن توجه کرد داروهایی هست که بردن آنها به بعضی کشورها جرم محسوب می شود.

داروهای ممنوعهبرخلاف انتظار، فقط داروهای قاچاق در کشورهای خارجی دچار ممنوعیت نیستند؛ قوانین ممنوعیت دارو در کشورهای مختلف تفاوت‌های اساسی دارد؛ ممکن است هنگام ورود به برخی کشورها داروهای کدئین دار داشته باشید و با هیچ مشکلی مواجه نشوید، اما در یک کشور دیگر فقط به دلیل داشتن داروهای حاوی کدئین به زندان روانه شوید !به عبارت دیگر، داروهایی مانند قرص‌های خواب‌آور نیز می‌توانند در سفرهای خارجی، گردشگران را به سادگی دچار دردسر کنند.  در کشورهای تایلند، کانادا و ویتنام گردشگران ملزم به ارائه مجوز یا نامه کتبی پزشک معالج برای حمل و دز مصرفی داروهای خود هستند. حتی در کشور امارات عدم ارائه این مدارک برای برخی داروهای خاص، منجر به پیگرد قانونی مسافران می گردد.

قرص‌های خواب‌آور که از خانواده بنزودیازپین هستند، در کشورهای بالی، تایلند و ویتنام ممنوع بوده و گردشگران پیش از عزیمت به این کشور باید در این مورد تحقیق لازم را انجام دهند.

چگونه داروهای ممنوعه را در سفرهای خارجی با خود به همراه داشته باشیم؟

داروهای ممنوعهراه‌ حلی که برای مشکلاتی از این دست به نظر می‌رسد، این است که قبل از سفر، از پزشک معالج خود  درخواست کنید تا نامه‌ای مبنی بر الزام مصرف داروها به همراه میزان مصرف آنها تنظیم کند. ولی باید به خاطر داشته باشید که نامه مربوطه به منزله مجوز حمل دارو در کشور لحاظ‌کننده ممنوعیت نیست. علاوه بر این، بهتر است تا کلیه داروها در ظرف اصلی خود نگهداری و حمل شوند.

حال به بررسی ممنوعیت دارویی در چند کشور پر رفت و آمد می پردازیم:

♦ داروهای ممنوعه گرجستان:

استامینوفین کدئین‌دار، دیازپام، ترامادول، کلداستاپ، بنیکال، دیفنوکسیلات، اگزازپام، سوپر آکلد، رای دول100 و آمی تریپتیلین  از جمله داروهایی هستند که به هیچ عنوان نباید در سفر به گرجستان با خودتان همراه داشته باشید.
فراموش نکنید مامورین فرودگاه گرجستان نسبت به سایر کشورها قوانین سخت‌گیرانه‌تری دارند و ورود دارو بدون مجوز پزشک کاملا غیرقانونی‌ست.

♦ داروهای ممنوعه ترکیه:
حمل بعضی داروها در ترکیه هم ممنوع است؛ آمپول، شربت، قرص‌های خواب‌آور و مسکن‌های کدیئن‌دار محدودیت دارند. اما در صورتی که قرص خاصی مصرف می‌کنید و مصرف آن ضروری است نامه پزشکتان را ترجمه کنید و از وزارت بهداشت تاییدیه بگیرید و آن را همراه داشته باشید.

 متادون را برای سفر به ترکیه فراموش کنید.

از دیگر داروها و اقلام ممنوعه در ترکیه متادون و داروهای ترک اعتیاد هستند.    
به هیچ عنوان دارو با حجم بالا به ترکیه نبرید چون ماموران فرودگاه فکر می‌کنند شما قصد تجارت دارو را دارید.

♦داروهای ممنوعه تایلند:
تایلند جزو آن دسته از کشورهایی‌ هست که قوانین سختگیرانه‌ای برای حمل دارو به این کشور دارد. بنابراین اگر قصد سفر به تایلند را دارید و داروی خاصی مصرف می‌کنید حتما لیست داروها را به سفارت اطلاع دهید و نسخه پزشک را به همراه داشته باشید تا مشکلی برای‌تان پیش نیاید.
حمل داروهایی که ترکیبی از کدئین‌، هروئین‌ و مورفین دارند به تایلند ممنوع است. لازم است بدانید برای سفر به تایلند حتی شما اجازه ندارید با خودتان قرص‌های خواب‌آور ببرید.
برای بردن قرص‌های ضروری‌تان همان‌طور که در بالا هم گفتیم نامه‌ی پزشک و اجازه سفارت لازم است.

♦ داروهای ممنوعه امارات:
بردن داروهای روان‌گردان و داروهای مسکنی که در ایران به راحتی قابل دسترس هستند جرم به حساب می‌آید. هرگونه داروی آرام بخش اعم از آمپول، شربت، قرص های اعصاب، خواب آور و مسکن های کدئینه جزو داروهای ممنوعه در سفر به امارات هستند.
اگر به داروی خاصی نیاز دارید قبل ورودتان به امارات، نسخه پزشک را به همراه ترجمه زبان عربی و تاییدیه وزرات بهداشت، قوه قضاییه و سفارت امارت متحده عربی در تهران، به همراه داشته باشید.

بروزرسانی:1398/09/23

بلیط جت به سرعت جت

 


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.